YOUR INTERNET EXPLORER IS NO LONGER SUPPORTED

You are using an old version of .
To improve your experience using our website, we strongly recommend to update your browser to its latest version or download one of the following browsers:

Google Chrome (recommended): Download here
Mozilla Firefox: Download here
Microsoft Edge: Only available with Windows 10
Microsoft Internet Explorer (IE10+): Only available with Windows Vista and upwards

Impulsu vadīta iepirkšanās: Kā no tās izvairīties? | Crediton

Impulsu vadīta iepirkšanās: Kā no tās izvairīties?

Līdz ar patēriņa kultūras teoriju, bieži dzirdam arī par impulsīvo ieprikšanos, kas mūsdienās ir plaši izplatīta. Tā nosaka, ka ļoti bieži cilvēki iepērkas nepadomājot par sekām. Lai gan ne vienmēr tas ir slikti, tomēr impsulsīvā iepirkšanās nereti ir kā atbilde nemieram, raizēm, nespējai tikt galā ar dažādām problēmām, taču savu domu un emociju kontrolēšana var palīdzēt uzlabot psiholoģisko labklājību. Bet pirms kontrolēt, ir svarīgi saprast, kas tas ir. Kas mūs motivē impulsīvi iegādāties produktus? Atbildes ir vairākas. Zinot tās, arī Tu spēsi pieņemt gudrākus un racionālākus lēmumus.

Kas motivē impulsīvi iepirkties?

Patika iegādāties jaunas lietas un iepirkšanās atkarība

Daudzi cilvēki kļūst pašpārliecinātāki brīdī, kad iegādājas ko jaunu, un viņiem patīk šī sajūta. Kad kaut ko radām, paveicam, gūstam jaunas pozitīvas emocijas, smadzenēs izdalās dopamīns, kas acumirklī liek sajusties labāk.

Ja brīdī, kad jūties slikti, Tu dodies uz veikalu ar mērķi kaut ko iegādāties (pat tad, ja vēl nezini ko), veikala skatloga ieraudzīšana jau liek teju sajūsmā lēkāt, justies labāk. Lai šī sajūta nepazustu, Tu arī kaut ko iegādājies.

Bailes ko palaist garām

Ja Tavi radinieki, draugi vai kolēģi jau ir iegādājušies ko jaunu, šajā brīdī populāru, tad, visticamāk, arī Tu viņiem gribēsi sekot un to nopirkt. Cilvēki vēlas piedzīvot līdzīgas pozitīvas emocijas un pieredzi kā viņu draugi. Un bieži vien arī šis ir iemesls, kādēļ veicam pirkumus.

Ja padomāsi, tad sapratīsi, ka dažkārt Tu staigā pa veikalu ar nepieciešamo preci iepirkumu grozā, bet lūkojies, vai plauktos nav nekā tāda, kas vēl varētu izrādīties interesants. Tu baidies no tā, ka Tev pietrūkst kā tāda, kas varētu šķist interesants citiem. Ja atrodi kādu jaunu produktu, visticamāk, Tu to iegādājies. Bet vai tas ir pareizi?

Vēlēšanās ietaupīt naudu

Dažādas akcijas un atlaides – bez tām vairs diezin vai spējam iztēloties iepirkšanos. Tās mūsu vilina. Arī Tu noteikti esi atradies situācijā, kad staigā pa veikalu un ik uz soļa redzi sarkanas vai dzeltenas lapeles ar uzrakstu “akcija”. Tā kā preces patiesi maksā lētāk – par pāris centiem vai vairākiem eiro, Tev šķiet, ka tā patiešām ir lieliska iespēja, kā ilgtermiņā ietaupīt. Taču realitātē bieži vien uz atlaidēm iegādātās preces stāv mājās plauktos un apput ar putekļiem, nevis tiek izmantotas.

Lai arī Tu ietaupi naudu iegādājoties produktu ar atlaidi, ja prece nav nepieciešama, Tu savus līdzekļus tikai izšķērdē.

Kādēļ impulsīvā iepirkšanās ir problēma?

Ja Tev nav neierobežotu naudas līdzekļu, kā tas ir lielākajai daļai cilvēku, tad impulsīvā iepirkšanās var izjaukt Tavu budžetu un plānu ietaupīt vai iekrāt naudu. Ja Tu neplāno un nepieturies pie plāna, un nekontrolē, ko pērc, tad nauda, kuru esi vēlējies tērēt noderīgākām lietām, mērķu īstenošanai, tiek iztērēta par impulsīvajiem pirkumiem, kurus vēlāk, ļoti ticams, nožēlo.

Kā izvairīties no impulsu vadītas iepirkšanās?

 1. Neiegādājies preci uzreiz, bet vismaz dienu nogaidi, lai apdomātu, vai Tev tā tiešām nepieciešama!
 2. Uz veikalu dodies tikai ar iepirkumu sarakstu, lai izvairītos arī no dažādu našķu un citu it kā lētu produktu iegādes, kas patiesībā ilgtermiņā var radīt robu budžetā!
 3. Izvairies no lielveikalu apmeklēšanas! Tā vietā dodies iepirkties mazākos veikalos, kur nav tik lielas izvēles!
 4. Izvairies no internetveikalu apmeklēšanas, ja šobrīd kāds konkrēts produkts Tev nav nepieciešams!
 5. Atrodi veidus, kā apbalvot sevi pēc tam, kad esi sasniedzis kādu mērķi!
 6. Maksā skaidrā naudā nevis ar karti, lai Tu vizuāli redzētu, cik daudz naudas iztērē, un cik vēl palicis makā!
 7. Atceries par saviem mērķiem! Ja rodas vēlme ko iegādāties, padomā, vai tas tiešām ir svarīgāks par iekrāšanu mērķim!
 8. Izveido budžetu, kuru centies nepārtērēt!
 9. Jebkāda veida aizdevumu, piemēram, kredītlīnijas nepieciešamība ir rūpīgi jāizvērtē! Labāk aizņemties nepieciešamam, svarīgam pirkumam, nevis kam tādam, kas nav vajadzīgs.
 10. Nedodies uz veikalu, ja esi emocionāls! Tā vietā nodarbojies ar citām aktivitātēm, piemēram, izej pastaigā!
 11. Kad iepērcies, paņem līdzi kādu draugu, ar kuru kopīgi apspriest pirkuma vajadzību!

Cerams, šie ieteikumi palīdzēs pateikt “nē” impulsīvajiem pirkumiem.

Lai izdodas!

CreditOn.lv © 2007 - 2020